Šajā rakstā pastāstīšu, kā ir veicama uzņēmuma dibināšana (reģistrācija) pašu spēkiem.
Aplūkosim, kā reģistrēt mazkapitāla SIA, kāpēc šī uzņēmējdarbības forma ir labākā izvēle jaunajiem uzņēmējiem, kā arī, ko darīt pēc tam, kad Tavs uzņēmums ir veiksmīgi nodibināts.
P.S. Es kā raksta autors varu apliecināt, ka esmu palīdzējis dibināt vairākus simtus Latvijas uzņēmumu. Tas nozīmē, ka daudz maz orientējos šajos jautājumos.
Pieņemot, ka biznesa idejas meklējumi Tev ir noslēgušies, tostarp, Tev nav šaubu par idejas dzīvotspēju un peļņas potenciālu, vari ķerties pie uzņēmējdarbības formas izvēles.
Uzņēmējdarbības formas
Latvijā topošajiem uzņēmējiem tiek piedāvātas visdažādākās uzņēmējdarbības formas. Bet laikam jāsāk ar to, kas tas vispār tāds ir:
Uzņēmējdarbības forma ir Tava biznesa juridiskais ietvars. Dažādām formām ir dažādi darbības noteikumi, nodokļi, grāmatvedības kārtošanas principi u.tml.
Kas ir mazkapitāla SIA?
Manuprāt, mazkapitāla SIA ir pati draudzīgākā uzņēmējdarbības forma topošajam uzņēmējam. Kā redzēsi zemāk aprakstītajos dibināšanas soļos, tās reģistrācija ir ātra, vienkārša un lēta.
Kopējās dibināšanas izmaksas šīs uzņēmējdarbības formas gadījumā būs tikai 21 eiro – 20 eiro sastāda valsts nodeva, bet 1 eiro būs iemaksājamais pamatkapitāls. Protams, izmaksas var kāpt, ja vēlēsies dokumentu sagatavošanu uzticēt juristam, iznomāt juridisko adresi vai iemaksāt lielāku pamatkapitālu, taču tas viss nav obligāti.
Būtiskākais, ko jāņem vērā, ir nepieciešamība pakāpeniski palielināt pamatkapitālu līdz 2800 eiro slieksnim. Grāmatvedis ik gadu 25% no peļņas atliks malā, uzkrājot obligāto rezervi. Kad tā sasniegs augstāk minēto slieksni – būs jāveic pamatkapitāla palielināšanas procedūra.
Kas attiecas uz nodokļiem, dalībnieks (uzņēmuma īpašnieks) sev var izmaksāt dividendes, par kurām tiek ieturēts tikai 20% nodoklis. Bez tam, pirms tam neizmaksāto naudu ir iespējams tērēt, par to nemaksājot papildus nodokļus (neskaitot PVN). Dividendes var izmaksāt vairākkārt gada laikā no iepriekšējos gados nesadalītās peļņas.
Kas attiecas uz darbiniekiem, viņiem algas un nodokļu principi neatšķirsies no citām uzņēmējdarbības formām. Jāņem vērā, ka arī īpašniekam būs sevi jāpieņem darbā kā valdes locekli (uzņēmuma vadītāju). Ja uzņēmuma apgrozījums mēnesī sasniegs 5 minimālo mēnešalgu apmēru, konkrētajā mēnesī valdes loceklim būs jāsamaksā minimālo algu, tostarp, no tās jānomaksā visus atbilstošos nodokļus.
Kas ir pilna kapitāla SIA?
Pilna kapitāla SIA pēc būtības ir vienkārši SIA – Sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas ir vispopulārākā uzņēmējdarbības forma Latvijā. Nodokļu ziņā tā ne ar ko neatšķiras no augstāk minētās mazkapitāla SIA, taču ir dažas citas atšķirības.
Dibināšanas izmaksas būs augstākas, jo valsts nodeva sastādīs 75 eiro un jārēķinās, ka pamatkapitālā vajadzēs ieguldīt vismaz 2800 eiro. Tiesa, pamatkapitālā varēs ieguldīt arī mantu – priekšmetus vai īpašumus, kas palīdzēs veikt uzņēmējdarbību. Tos dibinātājiem būs īpašā veidā jānovērtē, jānodod uzņēmuma īpašumā.
Dažādās priekšrocības pret mazkapitāla SIA vairāk attieksies uz pieredzējušiem uzņēmējiem, nevis jaunuzņēmumu dibinātājiem. Likums nosaka, ka cilvēks drīkst būt īpašnieks / līdzīpašnieks tikai vienā mazkapitāla SIA, attiecīgi, otrais un tālākie uzņēmumi būs jādibina ar pilnu (2800 eiro) pamatkapitālu. Toties starp SIA īpašniekiem varēs būt vairāk, kā 5 personas, arī citi uzņēmumi. Nebūs jāveido obligāto rezervi.
Alternatīvas formas
Latvijā ir pieejamas arī citas uzņēmējdarbības (komercdarbības) formas, tādas kā Zemnieku saimniecība, Individuālais (ģimenes) uzņēmums, Akciju sabiedrība, u.c. Atsevišķas opcijas pieejamas arī privātpersonai, kura nevēlas dibināt uzņēmumu – Pašnodarbināta persona vai Individuālais komersants.
Tiesa, kā jau minēju, jaunajam uzņēmējam visloģiskākā (vairumā gadījumu) būs tieši mazkapitāla SIA dibināšana, par ko arī pastāstīšu mazliet sīkāk. ↓
Uzņēmuma reģistrācija
Tātad, 5 vienkārši soļi, kā reģistrēt (dibināt) mazkapitāla SIA.
1. Izdomā uzņēmuma nosaukumu
Sāc ar nosaukuma izdomāšanu, bet paturi prātā, ka uzņēmuma [juridiskajam] nosaukumam nebūt nav jāsakrīt ar zīmolu – nosaukumu, kā uzņēmums tiks prezentēts klientiem. Vienam uzņēmumam var piederēt ļoti dažādi projekti – dažādi zīmoli.
Svarīgi, lai uzņēmuma nosaukums nedublētos ar kādu citu jau dibinātu uzņēmuma nosaukumu. Latvijā to var pārbaudīt Uzņēmumu reģistra (UR) mājas lapā, bet, ārzemēs – vienkārši iegūglējot. Un uzņēmuma nosaukumam allaž kabināsies klāt norāde par uzņēmējdarbības formu. Šajā gadījumā, nosaukums būs (SIA NOSAUKUMS).
Nosaukums vēl bez Latīņu alfabēta burtiem var saturēt ciparus un atsevišķus simbolus, piemēram, punktu, komatu, izsaukuma zīmi, jautājuma zīmi, pēdiņas. Uzņēmuma nosaukums nedrīkstētu saturēt rupjības, valsts vai pašvaldību iestāžu nosaukumus u.tml. Nosaukums var nebūt latvisks. Plašāku informāciju par visām ar nosaukuma veidošanas niansēm atradīsiet Grāmatvedis24.lv mazkapitāla SIA dibināšanas aprakstā.
2. Piemeklē juridisko adresi
Likums uzliek par pienākumu ikkatru Latvijas uzņēmumu reģistrēt konkrētā adresē – tā juridiskajā adresē. Kaut arī E-adrese uzņēmumiem vairs nav nekas svešs, tas neatbrīvo no pienākuma uzņēmumu reģistrēt arī fiziskā adresē.
Tas gan nenozīmē, ka šajā adresē uzņēmumam vai tā pārstāvjiem būtu fiziski jāatrodas. Tas nozīmē tikai to, ka uzņēmuma valde apsola – ja kaut kas (korespondences formā) tiks sūtīts uz šo adresi, valde to saņems, atvērs un izlasīs. Gadījumā ja tomēr valde šos sūtījumus nesaņem, UR ir tiesības uzsākt konkrētā uzņēmuma likvidāciju.
Kur tikt pie juridiskās adreses? Ja Tev kā dibinātājam (vai kādam no līdzdibinātājiem) nepieder nekustamais īpašums (dzīvoklis, māja), tad vajadzēs parakstītu atļauju no kāda cita cilvēka, kam pieder šādi nekustamie īpašumi. Šo atļauju sauc par nekustamā īpašuma īpašnieka piekrišanu. Tā sniedz juridisku pamatu tiesībām konkrētā adresē reģistrēt uzņēmumu. Šo atļauju var prasīt banka, atverot kontu. Var prasīt arī Valsts ieņēmumu dienests (VID), ja vēlēsies reģistrēties kā PVN maksātājs.
Rezumējot – ja dibinātājiem nav šādu iespēju, tad jālūdz atļauja ģimenes locekļiem, draugiem, paziņām. Ja arī tā nav opcija – juridisko adresi var iznomāt.
3. Sagatavo dibināšanas dokumentus
Nosacīti sarežģītākā daļa ir dibināšanas dokumentu sagatavošana. To var mēģināt darīt gan saviem spēkiem, gan arī dokumentu sagatavošanu uzticēt kādam pieredzējušam speciālistam. Par cik visu nianšu saprašana var paņemt vairākas dienas, es tomēr ieteiktu dibināšanas dokumentus vienkārši pasūtīt. Tas nav tik dārgi – 17 līdz 35 eiro.
Tev būs nepieciešami šādi dokumenti:
- Dibināšanas lēmums / līgums;
- Dalībnieku reģistra nodalījums;
- Uzņēmuma statūti;
- KR4 pieteikuma veidlapa;
- Valdes paziņojums par juridisko adresi;
- Iesniegums PVN reģistram (?);
- Juridiskās adreses īpašnieka piekrišana (?);
Pēdējie divi nav obligāti. Īpašnieka piekrišanu vajadzēs, ja juridiskā adrese nepieder dibinātājiem. Bet iesniegumu PVN numura saņemšanai vajadzēs, ja plānotais gada apgrozījums pārsniegs 40 000 eiro, vai ja plāno strādāt B2B segmentā, apkalpojot uzņēmumus (PVN maksātājus) citās Eiropas valstīs.
4. Atver kontu un ieskaiti pamatkapitālu
Nākamais solis būs sazināties ar sev tīkamu banku un vienoties par jaundibināmā uzņēmuma pagaidu bankas konta atvēršanu. Visticamāk, ka banka palūgs uzrādīt dibināšanas lēmumu / līgumu, parakstīt dažus dokumentus un konts būs atvērts.
Kad tas ir izdarīts, pārskaiti uz uzņēmuma pagaidu kontu [no sava privātā konta] pamatkapitālu, piemēram, 1 eiro. Kā maksājuma mērķi norādi “pamatkapitāla iemaksa“. Neaizmirsti saglabāt maksājuma uzdevumu, jo to vajadzēs pievienot pārējiem iesniedzamajiem dokumentiem!
5. Iesniedz sagatavotos dokumentus
Pirms iesniegšanas neaizmirsti tos elektroniski parakstīt! Jāparaksta būs katru dokumentu atsevišķi, nevis visi reizē. Ja vienu dokumentu ir jāparaksta vairākām personām, tad tās visas paraksta vienu dokumenta eksemplāru, nevis katra savu.
Ja kādai no iesaistītajām personām nav pieejams elektroniskais paraksts, bet telefonā tiek izmantota Smart-ID aplikācija (autentifikācijai internetbankā), tad varat izmantot citas elektroniskās parakstīšanas opcijas, par ko pastāstīts vairāk šeit.
Dokumentus (kopā ar maksājuma uzdevumu) iesniegt varēsi UR pakalpojumu portālā. Uzreiz pēc dokumentu iesniegšanas šajā pašā portālā būs iespējams apmaksāt valsts nodevu par mazkapitāla SIA reģistrāciju – 20 eiro apmērā.
Darāmais pēc uzņēmuma dibināšanas
Viss. Nepārspīlējot, uzņēmuma dibināšanas process [Tavā pusē] var aizņemt mazāk par dienu. Protams, paies vēl dažas dienas, līdz UR dokumentus saņems, izvērtēs un sniegs savu lēmumu. Kad saņemsi pozitīvu lēmumu – sazināsies ar banku un palūgsi, lai pagaidu kontu noformē par pastāvīgo kontu.
Pēcāk jau var sākt domāt par grāmatvedību. Proti, es iesaku piesaistīt lētu ārpakalpojuma grāmatvedi, kurš mēnesī izmaksās dažus desmitus eiro, atkarībā no tā, cik aktīvi darbosies Tavs jaunatvērtais uzņēmums. Tas ļaus Tev fokusēties uz uzņēmuma attīstību, kamēr grāmatvedis parūpēsies par atskaišu kalniem.
Sākot ar 2023. gada 1. janvāri, diemžēl, uzņēmējiem tiek uzspiests pakalpojums “E-adrese”. Attiecīgi, pēc uzņēmuma dibināšanas vajadzēs tam izveidot E-adresi, uz kuru valsts iestādes varēs sūtīt uzņēmumam (tā valdei) adresētus paziņojumus. Šim nolūkam Tev kā privātpersonai vajadzēs izmantot E-parakstu vai tā mobilo versiju. Ja tāda vēl nav – vari bez maksas pieteikties E-paraksts Mobile aplikācijai.
Ja gadījumā pieteicies reģistrācijai VID PVN maksātāju reģistrā (starp dibināšanas dokumentiem bija attiecīgais iesniegums), vari rēķināties, ka dažas nedēļas pēc uzņēmuma reģistrācijas VID rakstīs vēstuli un uzdos dažādus precizējošus jautājumus, tostarp, palūgs uzrādīt juridiskās adreses īpašnieka piekrišanu, līgumu, kas noslēgts ar grāmatvedības uzņēmumu. Tur būs arī virkne citu jautājumu. Iegūt PVN numuru nav vienkārši, tāpēc rēķinies, ka šis process [sarakstes formā] var aizņemt pat vairākus mēnešus.